Zeleň všeobecně

o zahradní železnici

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod Vlaky Zezulka » sob 27. úno 2016 10:13:42

Vlaky Zezulka
Administrátor
 
Příspěvky: 151
Registrován: sob 02. bře 2013 1:08:38
Bydliště: Běleč nad orlicí 115

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod nadkachna » sob 27. úno 2016 10:18:56

Asi nezbude, než obvolat všechny kamenolomy v okolí, nebo pokud v blízkosti není vhodná hornina, zkusit hobby markety a zahradnictví s okrasným štěrkem, což ale bude při větším množství palba. Já mám třeba nahnědlý štěrk (http://postimg.org/image/sk8v6btp3/), ale z Kolínska na Kroměřížsko by ta Multikára byla trochu výstřední :D Teoreticky by to šlo i "obarvit" - nasypat do nádoby s kovovým šrotem, zalít vodou a nechat působit - ale to jen teoretizuju.
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod Rupert von Kracmar » sob 27. úno 2016 21:05:03

Byl jsem tak zoufalej, že jsem zkoušel obarvit štěrk rzí. Nechal jsem zrezivět pilyny. To byla blbost. Pak jsem sehnal pigmenty na bázi železa, což je v postatě rez. Míchal jsem různé odstíny. Ale mělo to taky řadu nectností. Pro oko to bylo moc baravně jednotvátně umělé a pak to smyl déšť. Ještě mě napadlo to smíchat s olejem (eko), to by se mohlo mít docela úspěch a snad by to neublížilo pražcům. Ale to taky teoretizuji. Další můj nepříliš zdařenej pokus byl použít v nádraží šedý křemičitý písek, spíš prach. Máme jej na chodníkách v Podzámecké zahradě. Oku to lahodilo. Když to sedlo, tak jsem po tom mohl opatrně chodit bez šlápot. Ale co s tím dovede udělat dešťová kapka, ta rozstřelí písek po vagonech a budovách do uctihodné výšky. Chce to sehnad přírodní kámen a za normální lomovou cenu. Zkusím ten žlutavský a nějak to přesít. Frakce bude moc velká, ale to mi vadí míň než barva.
Zahradník
...a byl to divný zahradník, co vypěstovat, to sněd
Rupert von Kracmar
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 07. lis 2014 16:08:11
Bydliště: kroměřížsko

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod Rupert von Kracmar » pát 04. bře 2016 16:56:15

Hledám stále rostlinu vhodnou k pokrytí půdy. Byla mi doporučena Herniaria glabra. Je na sluníčko, snese pošlap, je nenáročná, květy jsou malé dozelena, písčitá půda.
Zkusím tu uvést výčet drobných půdokryvek.
Sagina subulata- už byla zmíňka výše.
Thynmus praecox bílá varianta, Thymus serpyllum ´Elfin´- miniaturní , Thymus serphylum Albus
Herniaria glabra
Paronychia kapela subsp. serpyllifolia - v době květu je stříbrná.
Sedum album

Zahradník
Rupert von Kracmar
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 07. lis 2014 16:08:11
Bydliště: kroměřížsko

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod nadkachna » pát 05. srp 2016 12:45:53

Rupert von Kracmar píše: Další můj nepříliš zdařenej pokus byl použít v nádraží šedý křemičitý písek, spíš prach. Máme jej na chodníkách v Podzámecké zahradě. Oku to lahodilo. Když to sedlo, tak jsem po tom mohl opatrně chodit bez šlápot. Ale co s tím dovede udělat dešťová kapka, ta rozstřelí písek po vagonech a budovách do uctihodné výšky.


Čím vysypat nástupiště jsem teď také řešil. Použil jsem takový jemný šedý prach, co se používá při záplatování silnic (možná mluvíme o tom samém). Po vzoru malých měřítek jsem to prolil penetrací a zdá se, že to bude fungovat. Po intenzivním lijáku to má lehce gumový charakter, po oschnutí je to krásně tvrdé. Nikde nic ohozeného nebylo a chůzi to také snese. Otázka je, co s tím udělá zima.

Obrázek
Obrázek
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod nadkachna » pát 05. srp 2016 12:51:34

A tematicky ještě jedna s novou zelení :-)

Obrázek
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod Rupert von Kracmar » sob 31. pro 2016 12:56:36

Pánové zkoušel někdo dávat koleje do něčeho jiného než do štěrkového lože. Na svém kolejišti bych chtěl co nevíce potlačit hmatnost kolejového lože. Mně se líbí, když jsou koleje vpodstatě v hlíně, ale jak to udělat na kolejišti. Vím, že Angláni koleje dávaj do betonu či jiných stavebních materiálů, tak že jim v podstatě koukají jen temena kolejnic a mají pěkně udělaný žlábky na okolky. Ale tam bych se inspirovat nechtěl. Protože v Anglii nemrzne a mráz dovede dělat divy. Nenarazil někdo přinejmenším na fórech v Německu či Belgii na toto téma?
Já mám zatím kolejišťátko udělaný na vyvýšeném záhoně uplácaného z těžké hlíny. Pod koleje jsem dal betonové cihly (betonový obrubník, cihla s kruhovou výsečí). Dneska to vidím jako zbytečný krok. Ačkoliv jsem byl zrazován, že se mi kolejiště bude "hýbat", tak jsem nakonec se svým dílem, co se týče stability naprosto spokojen.
První pokus jak udělat koleje v „hlíně“ byl, že jsem si sehnal velice jemný křemičitý písek, v podstatě prach. Z něho jsem udělal celou pláň pro nádraží. Velice mně překvapila odolnost této stavby. Dalo se po tom opatrně chodit bez sebemenší újmy. Ale nakonec se mi ukázala naprostá nevhodnost této stavby při dopadu první dešťové kapky, která rozstříkla písek na budovy, vagony, jazyky výhybek, … Věděl jsem, že to nebude snadný. Kdybych měl všechny koleje jako pan Zezulka na obrázku výše ten "pěkný jeden metr v mechu", tak bych byl spokojený. A tak babo raď.
Zahradník
Rupert von Kracmar
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 07. lis 2014 16:08:11
Bydliště: kroměřížsko

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod Rupert von Kracmar » sob 31. pro 2016 13:31:28

nadkachna píše:A tematicky ještě jedna s novou zelení :-)

Obrázek


Dobře Tyy.

Ty smrčky v popředí, co je to za kultivar? Ty jsou z lesa?
Zahradník
Rupert von Kracmar
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 07. lis 2014 16:08:11
Bydliště: kroměřížsko

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod nadkachna » pon 02. led 2017 11:01:40

Normálně ze zahradnictví, jde o smrčky určené do živých plotů - 40 cm/150 Kč kus. Už mám pod nimi i jehličí, které kupodivu drží jak přilepené.
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Předchozí

Zpět na Jiné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků



Sponzor fóra je firma Vlaky Zezulka


Blog Zahradní železnice blog-zahardni-zeleznice