Domácí stavba vozidel velikost II rozchod 64mm

Pochlubte se jak tvoříte a přetváříte :-)

Domácí stavba vozidel velikost II rozchod 64mm

Příspěvekod GKarel » sob 17. úno 2024 14:15:36

Začnu tím, že ty modely jsou opravdu dost velké, proto si vybírám rozměrově menší vozidla. První jsem postavil motorák M 131.1, který je celkem jednoduchý tvarem a je k němu obrovské množství výkresů a fotografií.
Na začátku mě hodně inspirovalo toto http://www.papirovemodelarstvi.cz/phpBB ... =21&t=3198 je to sice papírové modelářství, ale ty detaily, no klobouk dolů. Já samozřejmě do takových detailů nejdu,
protože všechno co stavím jsou hlavně funkční modely. Tak základní rozvaha před stavbou byla, kovový model, plné pojízdný, aku RC ovládání, osvětlení a zvuk. Zajímavé je na této velikosti, spojování vozů funkční šroubovkou a
nárazník na nárazník, tudíž žádné kompromisy se spřáhly. Další zajímavost je, že i když motorák není úplně hotový, cena materiálu i s ovládáním zatím nepřesáhla 4000 kč, samozřejmě mimo času, který tomu člověk věnuje.
Tak to zatím na úvod.
GKarel
 
Příspěvky: 224
Registrován: sob 16. bře 2013 16:19:16

Re: Domácí stavba vozidel velikost II rozchod 64mm

Příspěvekod GKarel » ned 18. úno 2024 12:46:54

Ještě musím dát odkaz na video člověka, který mě taky hodně inspiroval a ukázal, že i za pár euro jde stavět pěkné věci. https://www.youtube.com/watch?v=K1dYdfZpihY
Já teď budu pokračovat pojezdem. Kolečka jsem použil ze starých náprav lokomotiv PIKO, jsou kovové a rozměr plus mínus odpovídá rozměru kol motoráku M 131. Do koleček jsem provrtal otvor 4mm, do kterého jsem
dal jako nápravu nerezovou závitovou tyč 4mm.Vhodný motorek z převodovkou jsem našel na internetu, je jich tam nepřeberné množství, nebylo to jednoduché se v nich na začátku vyznat. Dále převodové kola ze stavebnice
Merkur, prodávají se i po kusech, určitě by šli použít převody na RC modely, ale je tolik druhů, že jsem se v nich vůbec nevyznal. Oba dva podvozky mě nakonec stály v nákladech asi cca na 500 kč. U vozidel s delším rozvorem,
musí být vždycky jedná náprava výkyvná, tak jsem to taky musel vyřešit a jedna náprava je výkyvná. Základní materiál je obyčejný plech 0,8mm, a veškeré spoje buď boduji svářečkou Co2 a nebo klasické šroubové spoje.
Tady jsou fotky.
P1220198.JPG

P1220197.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
GKarel
 
Příspěvky: 224
Registrován: sob 16. bře 2013 16:19:16

Re: Domácí stavba vozidel velikost II rozchod 64mm

Příspěvekod GSett » pon 26. úno 2024 9:48:54

Ahoj, sleduji, je to inspirace. Kolegové od papíráků (na jejich stránkách i borci na FB - zrovna nedávno jeden Pán modelář Hurvínka dokončil), to je fakt liga, super výtvory ....(ale na zahradě jen za sluníčka). Mohl bys sem dát i fota že stavby, popř. video ? (máš - li). Hodně zdaru a těším se na pokračování.
GSett
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned 26. led 2014 15:00:53

Re: Domácí stavba vozidel velikost II rozchod 64mm

Příspěvekod GKarel » stř 28. úno 2024 19:50:52

Ahoj, snažím se inspirovat, ono to co dělám se dá využít i na rozchod 45mm. A když se dívám na letošní ceníky modelů na Géčko, začínat teď ze zahradní železnicí asi není legrace.
A navíc mě baví pořád něco zkoušet a vymýšlet. Třeba s těmi motorky, co používám, ani jsem netušil, že se dají tak levně pořídit a, že je tolik typů. A podle mých zkoušek fungují zatím dobře.
GKarel
 
Příspěvky: 224
Registrován: sob 16. bře 2013 16:19:16

Re: Domácí stavba vozidel velikost II rozchod 64mm

Příspěvekod GKarel » sob 16. bře 2024 10:34:18

Tak pojezdy jsou hotové a dále bylo potřeba vytvořit podvozkovou platformu. na tom nebylo nic tak složitého, jen už se musí pracovat přesně s rozměry. Nejdůležitější je u kolejových vozidel, výška rámu s ohledem na výšku a šířku
nárazníků, to je přesně dané. S tím vždycky bojuju nejvíc, hlavně když používám tovární pojezdy. Tady to bylo jednodušší, protože jsem si výšku pojezdu hlídal, abych ho pod rám přesně dostal.
P1220193.JPG

P2110019.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
GKarel
 
Příspěvky: 224
Registrován: sob 16. bře 2013 16:19:16


Zpět na Stavby, přestavby a úpravy vozidel

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků



Sponzor fóra je firma Vlaky Zezulka


Blog Zahradní železnice blog-zahardni-zeleznice