Niklování kolejnic

Pochlubte se jak tvoříte a přetváříte :-)

Niklování kolejnic

Příspěvekod nadkachna » úte 10. úno 2015 9:25:45

Máte někdo reálnou zkušeost s niklováním starých mosazných kolejí?
U koho, za kolik, v jaké kvalitě?
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Niklování kolejnic

Příspěvekod G_Zahrada » úte 10. úno 2015 18:38:09

Ahoj Nadkachno,
Ne že bych chtěl rejpat, ale tohle mi připomíná posílaní toaleťáku do čistírny. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Kup si koleje nové (Nikl) nebo čistící soupravu. :idea:
Ale když jinak nedáš tak tady je návod:Poniklování mosazi a železa. :idea:
Moje maličkost, ale není toho příznivcem - tohle se dělalo před 1989, když niklové gleise modelové železnice prostě nebyly. :idea:
Ať se daří......
G_Zahrada
 
Příspěvky: 303
Registrován: sob 09. bře 2013 10:50:43
Bydliště: Šalingrad

Re: Niklování kolejnic

Příspěvekod nadkachna » úte 10. úno 2015 20:24:58

Mr. smajlík, jde o to, že už nějaké mosazné koleje mám a nechce se mi je prodávat a kupovat ty samé znovu ;) Teorii znám a neptal jsem se na ni, zato bych ocenil nějaké tipy z modelářské praxe.
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Niklování kolejnic

Příspěvekod Vlaky Zezulka » úte 10. úno 2015 20:33:54

Niklování starých kolejí v ČR, mě se osobně občas nikl loupal, na mém kolejišti po třech sezonách už jsem objevil už nikl pro broušený od lokomotiv.
Vlaky Zezulka
Administrátor
 
Příspěvky: 151
Registrován: sob 02. bře 2013 1:08:38
Bydliště: Běleč nad orlicí 115

Re: Niklování kolejnic

Příspěvekod radek » úte 10. úno 2015 22:43:49

Taky nemám s niklovanými kolejemi dobré zkušenosti. Jednak se to opravdu loupe - výrobce LGB. A pak ty lesknoucí se boky kolejnic vypadají divně.
Optimálně by to vypadalo, kdyby byla poniklovaná jen hlava kolejnice a boky zůstaly mosazně, ty zajdou a jsou tmavé. Jenže to je technologicky nedosažitelné.

Já ještě kdysi zkusil kolejivo pochromovat, ale to pak strašně klouzalo takže se po něm velmi špatně jezdilo, zvláště pokud to bylo i jen mírně do kopce.
Takže nakonec jsem skončil u mosazi a občas přečistím hlavy.
radek
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 19. kvě 2014 12:52:25

Re: Niklování kolejnic

Příspěvekod G_Zahrada » stř 11. úno 2015 1:39:49

A co se týče ceny - nové niklované pruty přímo od výrobce (Thiel) vyjdou levněji než niklování těch stávajících mosazných. Orientační minimální cena niklování je cca 10 Kč/dm2, ale může to být i víc, nepočítaje v to čas a pohonné hmoty a ani "horší kvalitu" druhotného niklování. Tož tak.
Třeba tohle (různé ceny): https://www.google.cz/?gfe_rd=cr&ei=hn3aVI_iDYTEoAf8poHgAg&gws_rd=ssl#q=niklov%C3%A1n%C3%AD+cena.

PS: Osobně jezdím na mosazi a nečistím a pokud bych chtěl nikl - prodám mosaz a koupím nový original nikl. Niklování "na zahradě" snad nikdo ani nedělá (krom nějakých drobností), protože je to do jisté míry "slepá ulička" po všech stránkách. :idea:
G_Zahrada
 
Příspěvky: 303
Registrován: sob 09. bře 2013 10:50:43
Bydliště: Šalingrad

Re: Niklování kolejnic

Příspěvekod nadkachna » stř 11. úno 2015 12:32:27

radek píše:Taky nemám s niklovanými kolejemi dobré zkušenosti. Jednak se to opravdu loupe - výrobce LGB. A pak ty lesknoucí se boky kolejnic vypadají divně.

Právě mě zajímala reálná zkušenost s kvalitou a trvanlivostí dodatečného niklování. Lesknoucí se boky by stejně jako u menších měřítek řešila barva, ale to loupání už je horší. Na druhou stranu je otázka, proč se tak děje pouze u dodatečně niklovaných a ne u těch z výroby - samotná technologie nanesení se přece nemůže zásadně lišit.
Zatím jsem ještě ve fázi, kdy se rozhoduji mezi niklem a mosazí, takže spíše sbírám zkušenosti a pak se uvidí.
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Niklování kolejnic

Příspěvekod radek » stř 11. úno 2015 19:45:32

Mně se loupaly i origo niklované kolejnice LGB. Asi jsem to nedostatečně popsal.
radek
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 19. kvě 2014 12:52:25

Re: Niklování kolejnic

Příspěvekod G_Zahrada » stř 11. úno 2015 19:57:55

nadkachna píše:Právě mě zajímala reálná zkušenost s kvalitou a trvanlivostí dodatečného niklování. Lesknoucí se boky by stejně jako u menších měřítek řešila barva, ale to loupání už je horší. Na druhou stranu je otázka, proč se tak děje pouze u dodatečně niklovaných a ne u těch z výroby - samotná technologie nanesení se přece nemůže zásadně lišit.
Zatím jsem ještě ve fázi, kdy se rozhoduji mezi niklem a mosazí, takže spíše sbírám zkušenosti a pak se uvidí.

Oblouky se při častém ježdění sjiždí zevnitř (vnější kolej) - nikl jde tady "do kytek". :idea:
G_Zahrada
 
Příspěvky: 303
Registrován: sob 09. bře 2013 10:50:43
Bydliště: Šalingrad

Re: Niklování kolejnic

Příspěvekod digitalista » čtv 12. úno 2015 14:37:39

Mě se zatím žádné dodatečně poniklované koleje neloupají (pruty a vyhybky R3 LGB). Jediné, co se stalo, že zčernaly některé orig. oblouky LGB R3.
digitalista
 
Příspěvky: 189
Registrován: úte 27. srp 2013 10:44:13

Další

Zpět na Stavby, přestavby a úpravy vozidel

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron


Sponzor fóra je firma Vlaky Zezulka


Blog Zahradní železnice blog-zahardni-zeleznice