LED světla

Pochlubte se jak tvoříte a přetváříte :-)

LED světla

Příspěvekod radek » úte 03. čer 2014 17:35:35

Pánové, mám další dotaz: řešili jste někdo instalaci LEDek do lamp u modelů? Resp. kolik dává dekodér na výstupu na světla (DC/AC?) a máte vychytaný typ LED vhodný na zástavbu do modelu?
Ještě nemám digitál (už je objednaný) a stojím při stavbě modelu na tom, jaké LED a jakou elektroniku k tomu osadit do modelu a kam?
radek
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 19. kvě 2014 12:52:25

Re: LED světla

Příspěvekod lokomotiva-g » úte 03. čer 2014 19:39:44

Ahoj, já používám na osvětlení domečků žárovky od PIKA http://www.vlakyzezulka.cz/osvetleni/1762-osvetleni-budov-19v-e-55.html.Osvětlení lampiček patice + žárovky od Massotu a vše zapínám ručním vypínačem. http://www.vlakyzezulka.cz/353-dioda-a-zarovka-
lokomotiva-g
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 28. kvě 2014 19:42:22

Re: LED světla

Příspěvekod G_Zahrada » stř 04. čer 2014 6:35:28

radek píše:Pánové, mám další dotaz: řešili jste někdo instalaci LEDek do lamp u modelů? Resp. kolik dává dekodér na výstupu na světla (DC/AC?) a máte vychytaný typ LED vhodný na zástavbu do modelu?
Ještě nemám digitál (už je objednaný) a stojím při stavbě modelu na tom, jaké LED a jakou elektroniku k tomu osadit do modelu a kam?

Mňo nenapsal jsi co by mělo být cílem: Zda chceš svítit hodně nebo málo (svítivost LED-ky) a taky není řečeno zda jde o osvětlení kolejových vozidel (vnitřní nebo vnější), domků nebo pouličního osvětlení.
Jinak zapojení s LEDkou je potřeba trochu spočítat (předřadný odpor podle hodnoty napětí výstupu dekodéru) a také zařadit do série obyčejnou ochrannou diodu proti přepolování obvodu.
RC-analogový zahrádkář na zahradní železnici a domácí modelová železnice.
Modely Zahradní železnice má delší životnost než např. osobní automobil - nereziví.
Z důvodů neustálých změn pravidel fora (je to nemorální) jsem s tímto forem skončil.
G_Zahrada
 
Příspěvky: 303
Registrován: sob 09. bře 2013 10:50:43
Bydliště: Šalingrad

Re: LED světla

Příspěvekod radek » stř 04. čer 2014 8:05:56

No, napsal jsem lampy u modelů a až teď si uvědomuju, že to nebylo dostatečně jasné. Omlouvám se.
Jde mi o lampy na parní lokomotivu - vpředu, vzadu. A přesně na výstup dekodéru a příslušnou související elektroniku jsem se ptal, neb dekodér ještě nemám doma.
Už jsem LED osvětlení dělal do modelů v menších měřítcích a v analogu. Ale u G je to trošku jiné, musí to víc svítit, větší dioda...
radek
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 19. kvě 2014 12:52:25

Re: LED světla

Příspěvekod digitalista » stř 04. čer 2014 8:51:50

G_Zahrada píše:
radek píše:Pánové, mám další dotaz: řešili jste někdo instalaci LEDek do lamp u modelů? Resp. kolik dává dekodér na výstupu na světla (DC/AC?) a máte vychytaný typ LED vhodný na zástavbu do modelu?
Ještě nemám digitál (už je objednaný) a stojím při stavbě modelu na tom, jaké LED a jakou elektroniku k tomu osadit do modelu a kam?

Mňo nenapsal jsi co by mělo být cílem: Zda chceš svítit hodně nebo málo (svítivost LED-ky) a taky není řečeno zda jde o osvětlení kolejových vozidel (vnitřní nebo vnější), domků nebo pouličního osvětlení.
Jinak zapojení s LEDkou je potřeba trochu spočítat (předřadný odpor podle hodnoty napětí výstupu dekodéru) a také zařadit do série obyčejnou ochrannou diodu proti přepolování obvodu.


Přesně tak jak píše G_Zahrada.
digitalista
 
Příspěvky: 189
Registrován: úte 27. srp 2013 10:44:13

Re: LED světla

Příspěvekod digitalista » stř 04. čer 2014 8:56:05

radek píše:No, napsal jsem lampy u modelů a až teď si uvědomuju, že to nebylo dostatečně jasné. Omlouvám se.
Jde mi o lampy na parní lokomotivu - vpředu, vzadu. A přesně na výstup dekodéru a příslušnou související elektroniku jsem se ptal, neb dekodér ještě nemám doma.
Už jsem LED osvětlení dělal do modelů v menších měřítcích a v analogu. Ale u G je to trošku jiné, musí to víc svítit, větší dioda...


Na výstupech dekodéru je stejná velikost napětí jako na vstupu. Pokud ho chcete snížit, tak stabilizátorem.
digitalista
 
Příspěvky: 189
Registrován: úte 27. srp 2013 10:44:13

Re: LED světla

Příspěvekod digitalista » stř 04. čer 2014 9:09:01

radek píše:Pánové, mám další dotaz: řešili jste někdo instalaci LEDek do lamp u modelů? Resp. kolik dává dekodér na výstupu na světla (DC/AC?) a máte vychytaný typ LED vhodný na zástavbu do modelu?
Ještě nemám digitál (už je objednaný) a stojím při stavbě modelu na tom, jaké LED a jakou elektroniku k tomu osadit do modelu a kam?


Já LED osvětlení nepoužívám vůbec, je to takové "divné světlo". Dělali jsme několik pokusů a žárovky jasně zvítězily. Fotogalerie na www.zahradnizeleznice.webz.cz

V loko a vozidlech používám žárovky 5V např. Massoth 8311110. Osvětlení budov a lampy jsou osazeny žárovkami se závitem 5,5 s nejmenším proudový odběrem 16V / 40mA. http://www.ges.cz/cz/elektronicke-souca ... C3%A1rovka osazeny v objímkách http://www.ges.cz/cz/elektronicke-souca ... SADWU.html
Lampy a budovy jsou napájeny zvlášť vlastním zdrojem
digitalista
 
Příspěvky: 189
Registrován: úte 27. srp 2013 10:44:13

Re: LED světla

Příspěvekod GKarel » stř 04. čer 2014 9:53:32

Já mám ve svojí FO HGe diody ve světlech, jsou to nějaké silnější, ale špatně jsme spočítaly rezistor, který tam vždycky musí být a i když mám na výstupu
z dekodéru nastavenou maximální hodnotu voltů, svítí slabě. Musím dát rezistor s menší hodnotou. Jinak na výstupech na světla z dekodéru, si voltáž nastavím
jakou chci, nastavuje se od 0 do maximální hodnoty, které dekodér má. Piko používá ve svých lokomotivách diody ve světlech, dají se koupit i jako ND a mají
už v kabeláži rezistor se správnou hodnotou a svítí parádně.
GKarel
 
Příspěvky: 223
Registrován: sob 16. bře 2013 16:19:16

Re: LED světla

Příspěvekod G_Zahrada » stř 04. čer 2014 18:41:55

radek píše:No, napsal jsem lampy u modelů a až teď si uvědomuju, že to nebylo dostatečně jasné. Omlouvám se.
Jde mi o lampy na parní lokomotivu - vpředu, vzadu. A přesně na výstup dekodéru a příslušnou související elektroniku jsem se ptal, neb dekodér ještě nemám doma.
Už jsem LED osvětlení dělal do modelů v menších měřítcích a v analogu. Ale u G je to trošku jiné, musí to víc svítit, větší dioda...

Ještě se zeptám zda se má přepínat bílá-červená nebo zda bude svítit bílá na čele a na konci loko. nebude svítit nic. Jak to bude (kvůli volbě diody - zda jednovláknové nebo dvouvláknové)? :?: Jinak pokud chceš svítit "jasněji a více" je potřeba kupovat dražší LED-diody protože se svítivostí se zvyšuje cena. Jinak co se týče nastavení dekodéru - jsou zde erudovanější (digitalista, p. Zezulka atd.) :idea:

PS: Jinak moje maličkost preferuje spíše co se svícení vozidel týče spíše slabší osvětlení a proto používám raději slabší LED-ky v normálním zapojení s diodou a rezistorem. Na koncích vozidel většinou (až na výjimky) není koncové červené osvětlení.
RC-analogový zahrádkář na zahradní železnici a domácí modelová železnice.
Modely Zahradní železnice má delší životnost než např. osobní automobil - nereziví.
Z důvodů neustálých změn pravidel fora (je to nemorální) jsem s tímto forem skončil.
G_Zahrada
 
Příspěvky: 303
Registrován: sob 09. bře 2013 10:50:43
Bydliště: Šalingrad

Re: LED světla

Příspěvekod radek » čtv 05. čer 2014 7:34:59

Díky, na tento model potřebuju jen bílé světlo, které bude svítit ve směru jízdy.
Dobrý je, že jde nastavovat napětí na výstupu dekodéru pro světla, nemusí se tam pak dát tak silný odpor a nebude to topit uvnitř mašinky.
radek
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 19. kvě 2014 12:52:25

Další

Zpět na Stavby, přestavby a úpravy vozidel

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron


Sponzor fóra je firma Vlaky Zezulka


Blog Zahradní železnice blog-zahardni-zeleznice