Zeleň všeobecně

o zahradní železnici

Zeleň všeobecně

Příspěvekod nadkachna » ned 25. říj 2015 12:05:06

Trochu mě tu chybí řekl bych zásadní téma zeleně. Takže - co sázíte kolem kolejí?
Osobně se mě takové ty skalkové klasiky jako netřesk či kostřava moc nelíbí. Prvně jmenovaný se hodí snad jen námětům amerických drah a druhý vypadá vedle malého vlaku nepatřičně. Já to proto zkouším s Irským mechem (Sagina Subulata) a zatím to vypadá slibně. Je to jeden z mála mechů, co se dá pěstovat na zahradě a dokonce s pomocí pravidelné zálivky zvládá i přímé slunce. Letošní vedra to ustálo, takže zbývá otestovat přes zimu. Když se to pořádně rozroste, vypadá to dokonale:
http://www.themt.de/grossbild/gb-bb-0917

Tady něco z mé zahrádky. První záběr je z května, druhý z řijna.

Obrázek Obrázek
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod Rupert von Kracmar » pon 02. lis 2015 21:51:44

Ahoj.
Sagina je podle mně přesně to, co si zahradní železnice žádá. Co se týče zálivky je ale značně náročná, řekl bych podle mých zkušeností jako tráva. Když ji vypálí sluníčko, tak vypadá příšerně. A já mám na pozemku přímé slunce. V zimě mi zatím nevymrzla. Ty máš světle zelenou formu. Já mám ještě i tmavě zelený kultivar. Konec konců, těch kultivarů Úrazníku (Sagina) je více. Snad malý postřeh, velice dobře ji dělá občasné přišlápnutí do půdy. Teď zkouším Mateřidoušku (Thymus), je naprosto nenáročná a zatím sní pokrývám plochy, které potřebuji řešit dočasně nějakou zelení. A plánuji vyzkoušet i ostatní půdokryvné drobnolisté trvalky (např. Písečnici). Co se týče dřevin, mám kultivar skalníku, který je miniaturní. Má listy cca 3mm. Inu uvidím, čemu se bude u mne dobře dařit.
Zahradník
Rupert von Kracmar
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 07. lis 2014 16:08:11
Bydliště: kroměřížsko

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod nadkachna » úte 03. lis 2015 18:05:03

Přes parné dny to chce zálivku pravidelně, ale jinak je celkem nenáročná. Teď jsem jí trochu dával po víc jak měsíci, kdy jen minimálně sprchlo. A to máme pozemek na jih a praží tam fakt slušně. Pokud ji nevadí mráz, tak není co řešit :) Existuje ještě žlutá varianta, ale ta už tak pěkně nenapodobuje travní koberec v měřítku G. To přišlápnutí vyzkouším, jen fakt, že jsou teď možná až moc nadýchané. Mateřídoušku mám také a opravdu se tváří nenáročně. Ta písečnice tako nevypadá špatně - díky za tip.
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod radek » pát 06. lis 2015 17:55:21

To vypadá fakt dobře a jak budete řešit stromečky pánové? Máte někdo nějaký nápad?
Já našel zatím jediné řešení - http://www.miniarboretum.cz/caroveniky.html
radek
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 19. kvě 2014 12:52:25

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod nadkachna » stř 11. lis 2015 9:34:00

Stromky budu ve větším rozjíždět až příští rok - tedy doufám. Jeden čarověník jsem měl, ale padl za oběť letošním suchům. Výsadbu chci řešit formou konifer. Zatím mám jednu borovičku - kleč (Pinnus Mugo, 55 cm výška) a pro zvažovaný "les" testuju smrček Picea Glauca Echniformis.

Obrázek Obrázek
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod Rupert von Kracmar » ned 15. lis 2015 22:37:30

Taky to dost řeším. Čarověníky jsem zamýtl, protože bych rád stromečky odpovídající skutečnosti. A čarověníky mají tvar koruny převážně kulovitý. Jinak jsou dopravdy malé. U nás je dělá pan Kostelníček z Jalubí.
Hledám kultivary miniaturních stromečků , které by nejvíce připomínaly skutečný strom , ale nic není ideální. Třeba zmiňovaný smrček Picea Glauca Echniformis je širší než vyšší. A pokud člověk najde smrček s pravidelným kuželovitým vzrůstem, tak má zase až tak hustě dokonalý vzhled (jak vysoustružený), že to zase není ono. Budu zkoušet, ale ty stromečky mě baví. Teď jsem na začátku a tahám stromečky z lesa (buk, dud, smrk, borovici ) a zkouším si s nimi doma hrát, tvarovat, stříhat. A hlavně zkouším, co bude vypadat dobře a čemu se bude u mne dařit. Mapuji zahradnictví a ptám se, kdo dělá miniatury (zakrslé). Zkouším se inspirovat od Bonsaistů. Teď jsem zaregistroval, že GKarel dává stromečky do země v květináčích a tím pozastavuje jejich růst. Taky jsem to chtěl vyzkoušet snad to půjde. A taky si od toho slibuji, že půjdou ze skalky vytáhnou a můži si snimi hrát na stole.
Nadkachna, smrček Picea Glauca Echniformis - budeš se snažit střihem mu dát "smrkovější" vzhled? Nobo jej necháš tak?
Zahradník
- a byl to divný zahradník, co vypěstoval, to sněd
Rupert von Kracmar
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 07. lis 2014 16:08:11
Bydliště: kroměřížsko

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod nadkachna » pon 16. lis 2015 13:24:59

Se šmikáním počítám. Jak jsem psal, také teprve sonduju terén a v podstatě mám totožná zjištění. Jen s těmi lesními kousky mám horší zkušenost, oproti těm ze zahradnictví mě vždy zdechli. Ale tím neříkám, že to nebyla moje chyba :)
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod Vlaky Zezulka » úte 17. lis 2015 21:02:58

V kousku kolejiště krásné roste mech

WP_20151116_15_58_22_Pro.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Vlaky Zezulka
Administrátor
 
Příspěvky: 151
Registrován: sob 02. bře 2013 1:08:38
Bydliště: Běleč nad orlicí 115

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod nadkachna » čtv 19. lis 2015 15:49:23

Nebýt tam té zámkovky, tak je to jak opravdová dráha :)
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Zeleň všeobecně

Příspěvekod Rupert von Kracmar » pát 26. úno 2016 22:02:39

Chtěl bych někde sehnat štěrk pod koleje, ale hnědý (v okrové barvě). Hrozně se mi právě i na skutečné železnici líbí, když je šterk hnědý a tu buď patinou od rzi a nebo, že má právě kámen hnědou barvu. Ty naše 4mm šedé kamínky mi na těch kolejištích připadají hrozně rušivě. Kór na té mé malé dráze. Tam bylo perfektní ty koleje dát do hlíny, ale to nejde. Nevíte o kamenolomu, kde by jej měli? Docela dost času jsem ztrávil na netu a nic jsem nenašel. Já mám žlutavský pískovec, ale bohužel nemají požadovanou frakci.
Zahradník
Rupert von Kracmar
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 07. lis 2014 16:08:11
Bydliště: kroměřížsko

Další

Zpět na Jiné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron


Sponzor fóra je firma Vlaky Zezulka


Blog Zahradní železnice blog-zahardni-zeleznice