Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

o zahradní železnici

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod Raduz » čtv 19. bře 2020 13:12:43

Zdar, já se přikláním k názoru, že je to trochu vlakodrom, trochu bych to kolejiště zjednodušil udělal bych to třeba jako přeloženou osmičku, dovolil jsem si to načrtnout viz příloha. Kolej z pravého zhlaví klesá pod most na který vystoupá kolej z tunelu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Raduz
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon 03. lis 2014 20:10:32
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod Fantomik » čtv 19. bře 2020 19:43:13

Raduz píše: dovolil jsem si to načrtnout viz příloha. Kolej z pravého zhlaví klesá pod most na který vystoupá kolej z tunelu.

No jo, no. Jsem měl tendenci tam nacpat ledacos. Těžbu dřeva (mám parádní vagonky), železniční přejezd... Aleje fakt, že když se ubere, je to takové lepší, přehlednější. ;) Díky za tip!
Takže asi takhe myslíš...
0001.jpg


A jinak. Nebudu všechny jmenovat, ale všem díky za rady a zkušenosti!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil Fantomik dne čtv 19. bře 2020 20:42:26, celkově upraveno 1
Fantomik
 
Příspěvky: 76
Registrován: pon 05. srp 2019 19:35:34

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod Raduz » čtv 19. bře 2020 19:58:46

Jj teď to má díky obrázku i štábní kulturu. Tak sem si to myslel, ale je to na tobě. Nějaké to nákladiště nebo pila by se tam vešlo.
Raduz
 
Příspěvky: 92
Registrován: pon 03. lis 2014 20:10:32
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod Fantomik » čtv 19. bře 2020 20:04:01

Raduz píše:Jj teď to má díky obrázku i štábní kulturu. Tak sem si to myslel, ale je to na tobě. Nějaké to nákladiště nebo pila by se tam vešlo.

Jasně, nemusí to být finální -asi hlavně až to budu chystat v terénu, tak to uvidím taky jinak. Navíc uvažuju, že se po realizaci této části rozjedu dál po zahradě. Takže to tam asi cpát nebudu... Teda počítám, že i tohle je tak na 3-4roky. :lol:
Fantomik
 
Příspěvky: 76
Registrován: pon 05. srp 2019 19:35:34

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod nadkachna » pát 20. bře 2020 9:02:00

Bravo, to už je jiné kafíčko ;) Holt univerzální pravidlo méně je více platí stále.
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod nadkachna » pát 20. bře 2020 9:18:54

Když teď na to koukám, možná bych ještě zvážil smysluplnost té výhybny pod hlavní stanicí, která velmi těsně navazuje na dolní stanici. S ohledem na fakt, že ten úsek vedený dole bude chtít nějak rozumně opticky oddělit od hrany horní stanice, tam budeš rád za každý centimetr. Utnout to opěrnou zdí těsně u hrany koleje v horní stanici bude problém v případě vykolejení (vůz/loko může spadnout dolů a poškodit se) a ani vizuálně to moc hezké nebude. Naopak nějaká pěkná skála by z toho mohla vykouzlit malebný a i uvěřitelný úsek trati. Z provozního hlediska to umístění výhybny nesmyls určitě není, viz třeba hlavní nádraží v Ústí nad Labem, ale zároveň pro takové řešení při množství staničních kolejí v obou stanicích nevidím nějaký zásadní důvod. Každopádně tak či onak se z toho vyloupl moc hezký námět.
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod GKarel » pát 20. bře 2020 13:55:04

Ten návrh je mnohem lepší, dává to provozně smysl. Já osobně bych ubral kolejí ve stanicích, projekt se nejen hodně zlevní, ale přibude provozní délka kolejí ve stanicích. Zhlaví zabírají na malém prostoru hodně místa.
Já chtěl na začátku, taky ve stanicích hodně kolejí a různé kusé koleje a při opravách jsem to všechno zjednodušil, protože to nemělo žádné využití. Důležité je, aby byly dost dlouhé staniční koleje na křížení vlaků a nějaká
ta kusá kolej na odstavení pár vozů. A co vlastně plánuješ, bude to jako úzká a nebo takový univerzál, aby tam mohlo jezdit všechno.
GKarel
 
Příspěvky: 223
Registrován: sob 16. bře 2013 16:19:16

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod Fantomik » pát 20. bře 2020 16:44:37

nadkachna píše:Když teď na to koukám, možná bych ještě zvážil smysluplnost té výhybny pod hlavní stanicí, která velmi těsně navazuje na dolní stanici.
-No, měla to být programovací kolej. A taky místo pro odstavení vlaku v případě nějakého řešení, předvádění -prostě možnost mít vlak přímo u sebe, když si sednu na terasu.
GKarel píše:Já osobně bych ubral kolejí ve stanicích, projekt se nejen hodně zlevní, ale přibude provozní délka kolejí ve stanicích. A co vlastně plánuješ, bude to jako úzká a nebo takový univerzál, aby tam mohlo jezdit všechno.
-Stále tu přemýšlím, že bych u jedné stanice ubral kolej. Ale druhou bych nechal. Jinak plánuji úzkou -páru. A líbí se mi delší vagóny, takže když jsem to měřil, mašina se čtyřmi vagony vyjde na 2,85m. Takže ve stanici musím mít min. 3m.
Fantomik
 
Příspěvky: 76
Registrován: pon 05. srp 2019 19:35:34

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod nadkachna » pát 20. bře 2020 19:23:38

Pro případné řešení problémů či předvádění ti stejně dobře poslouží i ta jedna kolej. To samé programovací kolej, kterou tak jako tak musíš mít z obou stran plně odizolovanou a s přepínáním na běžný provoz/programování (ideálně s třípolohovým blbovzdorným přepínačem). Já ji třeba nemám vůbec, ale rozumím komfortu pevné extra koleje.
Co se týče ubírání staničních kolejí, já mám v jedné stanici tři (plus odbočka do depa) a v druhé jen dvě a upřímně jedna by se ještě šikla. Záleží, kolik zhruba plánuješ vozit souprav. Ale je fakt, že když s tím budeš trochu předem počítat, dá se pak i dodělat.
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod Fantomik » sob 21. bře 2020 11:49:29

Bojím se to ukázat! :D Ale takové řešení je asi blbost, že? V předchozí verzi bojuji s místem pod mostem v místě křížení tratí. Mám tam jen 20cm, pokud chci všude dodržet max. sklon trati do 3%...
Fantomik
 
Příspěvky: 76
Registrován: pon 05. srp 2019 19:35:34

PředchozíDalší

Zpět na Jiné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron


Sponzor fóra je firma Vlaky Zezulka


Blog Zahradní železnice blog-zahardni-zeleznice