Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

o zahradní železnici

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod Fantomik » pát 03. dub 2020 10:37:00

Tak ještě další otázku. Jakou máte minimální vzdálenost staničních kolejí od sebe? Budeme li uvažovat, že mezi nimi bude muset být nějaké nástupiště?
Fantomik
 
Příspěvky: 76
Registrován: pon 05. srp 2019 19:35:34

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod GKarel » pát 03. dub 2020 13:10:29

P4030103.JPG
Já mám jediný přejezd, nebo přechod a jezdím tam zahradním traktorem i naloženým kolečkem už osm let a v pohodě. Jinak taky mám koleje většinou volně položeny ve štěrku.
Ty koleje vydrží fakt hodně...

Nástupiště mám už jen jedno a je široké 17 cm a středy kolejí jsou u něj 31 cm. Ale u těch vzdáleností kolejí ve stanici, záleží na prostoru a použitých výhybek. Těch asi 30 cm je dobrých, je to všechno přehlednější a přístupnější.
Tady ta stanice má délku něco kolem 4,5 m s remízou 5,3 m a nástupiště je dlouhé 2,2 m. Prostě celkem malá stanice, víc jsem tam na délku nedostal...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
GKarel
 
Příspěvky: 223
Registrován: sob 16. bře 2013 16:19:16

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod digitalista » sob 25. dub 2020 0:22:54

Minimální vzdálenost mezi kolejemi je dána rádiusem vyhybek a dorovnávacími kolejemi. Doporučuje se minimálně 17cm v přímém směru. LGB mělo kdysi v každém lepším katalogu přímo tabulky doporučení.
Já, jelikož jsem omezen prostorem, tak si na nějakou modelovost tratě nemohu hrát. Je navrženo tak, aby současně mohly jezdit 4 soupravy. naše kolejiště je "rodinná záležitost" a tak to ani jinak nejde. Nástupiště je široké 40cm, protože to tak prostě vyšlo. Není ještě sice úplně hotové (jestli někdy bude) ale už teď je výhodou, že po dlaždicích mohu při údržbě trati normálně chodit

IMG_0061.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
digitalista
 
Příspěvky: 189
Registrován: úte 27. srp 2013 10:44:13

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod Fantomik » sob 09. kvě 2020 13:06:57

Clapi, díky za fotky! Ty jsou super! Já mám ještě nějak moc jiné práce na zahradě, tak nevím, nevím, jestli se mašina vůbec letos venku projede. :cry: Ale když pršelo, udělal jsem si police v obýváku. :D
police3.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil Fantomik dne stř 07. říj 2020 17:07:41, celkově upraveno 1
Fantomik
 
Příspěvky: 76
Registrován: pon 05. srp 2019 19:35:34

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod GKarel » úte 12. kvě 2020 17:45:36

Tak to má být...pěkně na očích ať si to člověk užije. Ten malý plošinový ze dřevem je LGB club model ?
GKarel
 
Příspěvky: 223
Registrován: sob 16. bře 2013 16:19:16

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod Fantomik » stř 13. kvě 2020 15:34:10

GKarel píše:Tak to má být...pěkně na očích ať si to člověk užije. Ten malý plošinový ze dřevem je LGB club model ?

Ano, je to tento. Náhodou jsem na něj narazil na ebay a zkusil přihazovat...
Fantomik
 
Příspěvky: 76
Registrován: pon 05. srp 2019 19:35:34

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod GKarel » stř 13. kvě 2020 16:34:38

Je to plošinový sasák, ten se do soupravy hodí. Tady je originál https://hellertal.startbilder.de/bild/D ... ttung.html
GKarel
 
Příspěvky: 223
Registrován: sob 16. bře 2013 16:19:16

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod digitalista » stř 13. kvě 2020 20:35:21

A pak ještě otázku, mohli byste mi dát odkaz, nebo pár fotek na vaše kolejiště (klidně SZ)? Jde mi přímo o vás, kteří mi tu radíte. ;) Jinak jsem koukal, že spousta stránek na netu je aktualizovaných do roku 2013-2015, a pak nic. Jako by nastal vlakový útlum...[/quote]

No, já jsem aktualizoval naposledy 16.7.2016 a vůbec si nemyslím, že mám útlum. Ona je nejzajímavější fotodokumentace stavby. pak pár fotek z ježdění a tím to asi končí.
Podle dotazů, které mi chodí ohledně stavby, el. zapojení kolejiště a digitálních systémů určitě zahradní železnice není v útlumu. Většinou začínající jsou "přeběhlíci" z jiných měřítek.
Já měl třeba 1:160 a přestože to je malé měřítko, tak doma si "nepojezdíte" :D .
digitalista
 
Příspěvky: 189
Registrován: úte 27. srp 2013 10:44:13

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod digitalista » stř 13. kvě 2020 20:49:01

K čištění kolejí.
Já jsem to vyřešil jednoduše. Spočítal jsem délku kolejí a přičetl čistící lokomotivu. Pak jsem spočítal, kolik by mě to stálo v niklu. Nikl vyšel levnější.
Výraz čištění kolejnic u nás neznáme. Z různých diskuzí jsem vyčetl problémy s čistící loko v digitálu. Když se sekne a zastaví, tak čistící brusky jedou dál.
Když je to na výhybce, tak to zamrzí.
digitalista
 
Příspěvky: 189
Registrován: úte 27. srp 2013 10:44:13

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod nadkachna » čtv 14. kvě 2020 8:00:54

To zasekávání by z části měla vyřešit absence power packu a samozřejmě pak i dozor obsluhy během samotného čistění s prstem na stop tlačítku. Smyls mi ale čistící loko dává jen u opravdu velkých kolejišť, případně komplikovaných vlakodromů. Jinak je to zařízení za hodně peněz, které snadno nahradí pár ručních čistění z rok - nic co by zdravý člověk středního věku neměl za pár minut hotové. I u velkých měřítek platí, že každý úsek trati měl být bez problému přístupný pro případ nehody či poruchy. On i ten nikl nakonec nějaké to čistění vyžaduje, byť samozřejmě v menší míře a o poznání pohodlnější :-)
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

PředchozíDalší

Zpět na Jiné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron


Sponzor fóra je firma Vlaky Zezulka


Blog Zahradní železnice blog-zahardni-zeleznice