Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

o zahradní železnici

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod Fantomik » čtv 14. kvě 2020 21:53:53

digitalista píše:K čištění kolejí.
Já jsem to vyřešil jednoduše. Spočítal jsem délku kolejí a přičetl čistící lokomotivu. Pak jsem spočítal, kolik by mě to stálo v niklu. Nikl vyšel levnější.

A to máš i výhybky v niklu? Jaké? Ještě jsem kolejivo nenakoupil, ale vzhledem k ceně jsem nakloněn k mosazi...
Fantomik
 
Příspěvky: 76
Registrován: pon 05. srp 2019 19:35:34

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod digitalista » sob 16. kvě 2020 21:32:01

Jasně. Výhybky mám v niklu LGB i Train-line45. Jen ale rovné, tenkrát PIKO ještě G nedělalo a obloukovky jen Thiel nebo LEBU a to byla fakt darda. Něco bylo v mosazi a nechal jsem poniklovat.
digitalista
 
Příspěvky: 189
Registrován: úte 27. srp 2013 10:44:13

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod Fantomik » čtv 11. čer 2020 19:56:06

Tak jen takové info, jak se změnil návrh kolejiště. Jedná se o změnu díky informacím a rad jednoho kolegy z fóra (teda jsou věci, na kterých jsem si trval). :D Musel jsem zabrat trochu více zahrady...
verze 06-10-2020.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil Fantomik dne ned 14. čer 2020 11:19:48, celkově upraveno 3
Fantomik
 
Příspěvky: 76
Registrován: pon 05. srp 2019 19:35:34

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod nadkachna » čtv 11. čer 2020 22:16:46

Nechci ti kazit radost, ale toto absolutně postrádá logiku. Proč má např. vlak před vjezdem do stanice na zhlaví zcela uhnout mimo ní a vjet tam následně zpět z druhé strany. Škoda, že jsi se nedržel raduzovo úpravy původního návrhu.
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod Fantomik » pát 12. čer 2020 6:21:28

Mě radost nezkazíš, protože jsem přesně tuto připomínku čekal. A beru ji. ;-) A fakt je ten, že zrovna tohle je ta věc, kterou jsem chtěl já. Teda mám tam variantu i bez tohoto 'nesmyslu'. :D Přemýšlím prostě trochu jinak.
Předchozí řešení bylo super, ale tunel vpravo byl hodně nevhodný. Tedy ne chyba návrhu, ale problém při realizaci vzhledem k terénu a přístupnosti do tunelu. Zrovna teď s tím koutkem bojuji. :D

Co mě trápí je odeslání tohoto příspěvku. Už ho píšu po třetí a vždy 'všeobecná chyba SQL' :evil:
Fantomik
 
Příspěvky: 76
Registrován: pon 05. srp 2019 19:35:34

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod Fantomik » pát 12. čer 2020 7:10:24

Asi se mi zbláznil prohlížeč...
Fantomik
 
Příspěvky: 76
Registrován: pon 05. srp 2019 19:35:34

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod nadkachna » pát 12. čer 2020 7:24:23

V zásadě jde o to rozmyslet si, co od toho kolejiště čekáš - zda to má být jen taková hračka, nebo model. V prvním případě je vše v pořádku s fantazii se meze nekladou, v tom druhém je potřeba pochopit, že model má představovat zmenšenou realitu (samozřejmě s jistými kompromisy) a v té se trať staví tak, že z bodu A je potřeba někoho/něco přepravit do bodu B, případně i C, atd. Pokud tedy přemýšlíš o modelu, byla by škoda vytvořit něco, co tě časem bude štvát a budeš to pracně a nákladně přetvářet. Pokud chceš mít jako základ ovál a nemá se jednat o zkušební okruh v Cerhenicích, měl by mít vždy dvě mezilehlé stanice (z bodu A do bodu B). Z jedné z nich pak může vycházet odbočka do bodu C. Tu máš zakončenou smyčkou s bodem D. Může být, ale když už máš lokomotivu s automatickými spřáhly, proč nezůstat jen u koncové stanice C, kde bude mašina soupravu vždy objíždět (běžná provozní praxe). Koukání na kroužící vlak se brzy omrzí a za takové provozní úkony provoz velmi oživí. Mimochodem, máš už spočítané finanční náklady na kolejivo? Částka na jeho pořízení dost možná existenci nesmyslných úseků vyřeší raz dva :-D
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod Fantomik » pát 12. čer 2020 8:38:14

Omlouvám se za ten zmatek. Vypadá to, že v mobilu mi to nejde, z PC OK. Doma pak vrátím obr.
_
Nemyslím, že mě to bude časem štvát. Díky terénu a rozměrům jsou možné jen dvě varianty. Jedna jak píšeš, s koncovou stanicí. Ale mašinu se spřáhly budu mít jednu. Další takové neplánuji. A myslím, že ne vždy bude chuť přepřahat. Ať je možnost pokračovat dál... Ať je více možností a tím celé zajímavější. A pokud za stanicí zachovám vratnou smyčku, pak se mi bude vždy křížit s tratí jedoucí z horního nádraží. Místo křížení jsem zvolil výhybky a přidal zastávku. Na první pohled nelogické, ale mě to logiku dává. No dobře, může tam být místo dvou výhybek jen křížení. Asi by to bylo logičtější -pak by byly v principu dvě stanice se smyčkami.
A na poslední otázku -finanční náklady mám spočítané. A není to jen o kolejivu, ale i o jezírku, potoku, čerpadlu, dalších 9m zídky... A když se to sčítne, tak jen napíšu, že vše záleží na manželce. :lol: Pokud změní zaměstnání (pravděpodobnost 80%), dostane služební auto, bude kolejiště. Pokud zůstane tam kde je, kolejiště se odkládá, kupuje se auto. To v čem jezdí už je katastrofa a navíc se do toho jen vráží peníze... :cry:
Fantomik
 
Příspěvky: 76
Registrován: pon 05. srp 2019 19:35:34

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod Fantomik » ned 14. čer 2020 11:44:05

Tak, už zase funguju. Trochu problémy se sousedem -tchánem. V pátek nám zkolaboval, vezli jsme ho do nemocnice. Ale jak to tam funguje, to by bylo opravdu na dlouhé povídání. :-D Ještě že to nakonec přežil.

Ale zpět k tématice. Co se týká toho návrhu, tak vzhledem k vagónům které mám, u té zastávky bude pila, či něco takového. Ještě tam asi přibude nějaká výhybka. Připomenu slova "nadkachny": "- zda to má být jen taková hračka, nebo model. V prvním případě je vše v pořádku s fantazii se meze nekladou, v tom druhém je potřeba pochopit, že model má představovat zmenšenou realitu (samozřejmě s jistými kompromisy)". Jestliže nazvete hračkou to, co budu mít na zahradě, mě to nevadí. Já si šel vždy svou cestou a dělá mi radost to co dělám! A o tom má být modelařina! Holt budu mít víc kompromisů, než někteří unesou. Stejně to jsou všechno hračky! :mrgreen:
A jak letos? Nevěřím, že bych letos něco vybudoval, v plánu je jen vymezení prostoru pro kolejiště. To znamená zídku, cesty okolo... Bohužel, čeká mě ještě další práce kolem baráku, budu rád za to. Jen vloni jsem svýma rukama vybudoval zídku z dílů 22tun a kameniva 24tun. Ještě letos to cítím. :lol:

Závěrem bych chtěl říci jen toto. Pokud mě někdo z vás zahradních železničářů pozve k sobě na okouknutí jeho železnice, budu za to moc rád. Jeden to už udělal. Je to něco úplně jiného, než nějaká diskuze u PC. ;) Žádná vzdálenost po ČR pro mě není velká. Motorka s manželkou to jistí!
Fantomik
 
Příspěvky: 76
Registrován: pon 05. srp 2019 19:35:34

Re: Začátky jedné železnice -návrhy, dotazy, připomínky

Příspěvekod nadkachna » ned 14. čer 2020 18:24:34

Na hračkách není nic špatného a není třeba se kvůli tomu nějak obhajovat - nebudeš první ani poslední, kdo buduje dráhu čistě podle fantazie bez hlubších znalostÍ drážních reálií. Důležité je, že tě to baví.
nadkachna
 
Příspěvky: 160
Registrován: sob 27. pro 2014 18:42:00

PředchozíDalší

Zpět na Jiné

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron


Sponzor fóra je firma Vlaky Zezulka


Blog Zahradní železnice blog-zahardni-zeleznice